TYJÁTRFEST

TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy a také Slovenska. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Brna, Olomouce, Mladé Boleslavi, Pardubic, Trnavy, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Zlína a odjinud. Své místo tu mají také hudebníci, výtvarníci, filmaři a umělci řemesla kejklířského, žonglérského, siláckého, kouzelnického, ohňového a všelikého jiného. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Voxel, Richard Nedvěd, Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Magic Alex, Železný Zekon a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit. Zakladatel TyjátrFestu Vácav Veselý za něj získal Cenu města Kutné Hory v oblasti kultury za rok 2004.

DIVADLA

Nezávislá divadelní scéna SemTamFór Slavičín: HOMELESS
Komedie ze dvou pólů společnosti. Je lepší být významným manažerem nebo bezdomovcem? Nezáleží na tom co jsme, ale jací jsme! Diváci budou v této hře ze současnosti svědky "vytunelování" jednoho člověka druhým a zažijí výměnu životních rolí dvou hlavních protagonistů – bezdomovce a diváka. Náhodné setkání, kterým si projdou hlavní hrdinové, může zažít kdokoliv z nás a rázem zjistí jak vrtkavé a pomíjivé jsou lidské osudy. Inscenace nabízí mnoho humorných, komických situací, ale závěr je mrazivě krutý.
Hrají: Jakub Janíček a Tomáš Smetana. Autor: Pavel Němec. Režie: Jan Julínek.

Divadlo Exil Pardubice: DOVOLENÁ PO ČESKU
Když se idylka změní v peklo - ženský řeší, chlapi pijou. Komedie o dvou manželských párech na dovolené uprostřed moře. Všechno se zprvu jeví fajn, dokud se v koši na odpadky neobjeví pozitivní těhotenský test. V té chvíli se loď změní v boxerský ring, ze kterého není úniku. "A když do toho přijde ještě alkohol, vybublají na povrch emoce. Člověk pak řekne věci, které ho mrzí," říká režisér inscenace Petr Boháč.
Komické dialogy, neočekávané zvraty a překvapivé rozuzlení...
Hrají: Veronika Křepinská, Renáta Šťastná, Milan Zlesák, Alexandr Andrejs a Radek Píďa Bartoš. Autor: Roman Vencl.

Divadlo Do Houslí Brno: MORAVA NA STOJÁKA
Po loňském úspěchu s večerem ve stylu stand-up comedy se Divadlo Do Houslí rozhodlo překonat samo sebe a připravilo pro vás ještě třeskutější program. Těšte se na nekorektní a jedinečný humor v podání herců Moravského divadla Olomouc, Divadla Tramtárie a samozřejmě Divadla Do Houslí. Čekají vás sólová komediální vystoupení i společné scénky, které vznikly speciálně pro letošní TyjátrFest. Přivezou vám to nejlepší, co na Moravě letos uzrálo – budou váš výběr z hroznů!
Hrají: Roman Vencl, Marek Příkazký, Jan Ťoupalík a Petra Konev Čiháková.

Hudební divadlo Hnedle vedle Ostrov nad Ohří: Z POHÁDKY DO POHÁDKY
Divadelní klauniáda pro malé i velké diváky. Potulný komediant Tom a jeho vyprávění s pohádkovými živě zpívanými písničkami. Máte rádi legraci, zpíváte? Pokud ano, pojďte s námi do pohádky a přemožme společně ukrutného draka. Hodinová klauniáda, jedno z nejhezčích a nejhranějších představení divadla Hnedle vedle.
Hraje: Tomáš Barták

MUZIKA

Skotský dudák Martin Stránský
Neurolog MUDr. Martin Jan Stránský je člověk rozkročený nejen přes Atlantik (neboť je profesně i soukromě doma na dvou kontinentech), ale i mezi medicínou a muzikou. "Před lety jsem seděl u maminky na zahradě v Connecticutu. Byl teplý letní podvečer a z lesa vypochodoval dudák a za ním zapadalo slunce. Hrál známou melodii Amazing Grace. Líbilo se mi to až tak, že jsem si řekl, že jednou bych takhle chtěl hrát i já," říká a přesvědčí vás o tom při zahajovacím ceremoniálu a v tradičním kiltu.

Petr Vinc Havlíček
O lásce, o životě, o trablích a úspěších se zpívalo, zpívá a zpívat bude vždycky. České a Moravské ucho určitě potěší pár akustických písniček z tvorby zpívajícího režiséra Petra Vince Havlíčka. Na cajon ho doprovází Jakub Lacina. Uslyšíte písně Nesčetněkrát, Všemocná, Marná sláva či Malý město.

Flaškinet
Světově unikátní hudební duo, které hraje nejrůznější známé melodie z klasické i moderní hudby ve složení skleněné lahve (či "flaškinet") a kytara. Toto originální těleso se zformovalo v roce 2013, od té doby kluci vystupují na rozličných typech akcí a někdy také v ulicích měst jako pouliční umělci. Samotný nástroj "flaškinet" tvoří různé druhy pivních a vinných lahví. Tyto pečlivě naladěné skleněné nádoby pak vyluzují zajímavé cinkavé zvuky, které v duu Flaškinet podbarvuje kytarová rytmika a harmonie.

Pavel Callta
Tak promiň, Naštěstí, Terapeut, Usměj se, Depka, Spojení, Píšem si svůj sen a další známé písničky mladého, talentovaného a populárního muzikanta a zpěváka Pavla Callty znáte z rádií a televize, ale i z jeho koncertů. "Co se týče hudby, tak k ní mě to táhlo od dětství, jelikož moje celá rodina je hudebně omúzena a maminka byla skvělá zpěvačka," říká Pavel. V Praze poprvé okusil hudební sféru v roce 2008 s pražskou kapelou Unity. V listopadu 2012 vydal svůj debutový vánoční singl 'Ve Hvězdách'. A jeho kariéra strmě a úspěšně stoupá...

Dudlajdá fagotiky
Michaela Špačková, Denisa Beňovská, Markéta Davidová a Kateřina Kmínková - čtyři slečny hrající na fagoty, studentky JAMU, HAMU, Pražské konzervatoře a Vysoké hudebí školy "Hanns Eisler" v Berlíně. Nevšední soubor imponující neobvyklými nástroji a hudbou ve stylových úpravách. Od klasiky přes pop, filmové melodie, až po úpravy slavných hitů. Každá z hráček má několik cen ze soutěží. Michaela Špačková dosálha až do finále Pražského jara a vystoupila sólově s Pardubickou filharmonií v Dvořákově síni Rudolfina.

DALŠÍ UMĚNÍ

Novus Origo
Působivá hra ohně a tmy dostane diváky do té správné a slavnostní atmosféry. Nechte se okouzlit ohněm! Vnímejte žár a světlo tohoto elementu, který lidi fascinuje už od pradávna. Oheň s dynamickou muzikou vytvoří dechberoucí a celek a jistě zapůsobí při zahajovacím festivalovém večeru. Skupina Novus Origo se zabývá fire-show, light-show, šermem z období gotiky, nebo zajišťuje akce s historickým nádechem.

Hybrids crew
Taneční duo Patrick Ulman a Zdeněk Kremláček - několikanásobní mistři ČR, mistři Evropy a vicemistři světa v electric boogie, finalisté televizní show Talentmánie. Angažují se také jako choreografové pro taneční skupiny a soutěže jako Miss Reneta, Miss Aerobik nebo Dívka Roku. Svůj taneční styl a kulturu propagují a učí i v tanečních školách. Snaží se napodobit nadpřirozené věci a postavy, které dokáží pro lidské oko vytvořit iluzi neuvěřitelných tanečních kreací.

Šermířská skupina MOR
MOR - Malá Organizece Rytířů, je kutnohorská skupina historického šermu se zaměřením na technický šerm německé školy, vedená Markem Zrubcem a věnující se soubojovému, bitevnímu i scénickému šermu. Kromě krokujících nováčků je tedy možné při tréninku spatřit šerm mečem, boj s kopím, nožem či holí. Kromě pravidelných tréninků se skupina věnuje šermířským vystoupením, turnajům a bije se ve větších i menších bitvách.

Slack show
Vystoupení plné adrenalinu, při kterém tuhne krev v žilách. Trojnásobný mistr ČR Michal Píreka a dvojnásobný mistr ČR Lukáš Černý - dvojice mladých atletů, kteří se snaží přinést do světa umění a zábavy něco nového a jedinečného. Vytvořili unikátní projekt SLACKSHOW, který se zabývá profesionálním vystupováním na slackline. Mezi jejich úspěchy patří prvenství na Freestyle Academy a French Riviera. Jejich show znáte i z televizní soutěže Česko Slovensko má talent.

Barman Václav Abraham
Pro kariéru flair barmana se rozhodl po nástupu na Střední hotelovou školu v Chrudimi. Aktuálně má za sebou více než dvě stě soutěží v ČR i ve světě - stříbrná medaile na Mistrovství světa v Praze, bronzové medaile na Mistrovství světa v Pekingu, v Sofii a v Kapském městě, kde zároveň dostal ocenění za nejzábavnější show. Šest let za sebou byl Českou barmanskou asociací zvolen Barmanem roku. V roce 2012 byl k vidění za pultem známého pražského baru Mazaný Králíček, v letech 2012 až 2013 pak v luxusním pražském baru Maxim Bar.

FILM

Strašidlo cantervillské
Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville. Nový majitel nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Naštěstí je tu velvyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až k smířlivému konci. Záznam divadelního představení z Vlašského dvora v Kutné Hoře.
V titulní roli Václav Veselý. Dále hrají z TyjátrFestu známí Iva Pilcerová, Eva Bicanová, Tomáš a Renata Vinduškovi, Marcela Jiroušková, Jakub Sloup a další. Dramatizace Roman Vencl. Režie záznamu Jaroslav Beran.

Dívka s knihou
Když hrdina z knížky ožije v myšlenkách čtenářky, co bude potom, až dočte poslední stránku? Snímek byl hotov za pouhých 48 hodin v rámci Prázdninové herecké školy, pod režijním lektorským vedením Jaroslava Berana. Hrají: Johanka Přenosilová, Jan Kukral, Mikuáš Ečer, Václav Veselý a další.
Film získal ocenění v soutěži Český videosalon a byl nominován na mezinárodní festival UNICA do německého Dortmundu, kde je v konkrenci snímků z třiceti zemí světa.
V zajetí letokruhů
Otec, právě narozeného Janka, zasadí semínka stromu, který mu dal podivný stařeček. Janko v pokročilém věku zjišťuje, že jeho život je se stromem silně provázán, a díky dlouhověkosti stromu se sám dožívá neobvykle pozdního stáří. Autor: Jaroslav Beran. Hrají: Miroslav Štrobl, Václav Veselý, Stanislav Jelínek, Vladimír Dytrych a další.
Ta od vedle
Krátký film jako školní práce Jaroslava Berana, studenta filmové školy ve Zlíně. A Václav Veselý v hlavní, poněkud choulostivé roli...

Návraty
Festivalová atmosféra z uplynulých let z filmového záznamu. Sestřih programu jednotlivých dnů i roků. Uvidíte, jak diváci i účinkující stárnou, pořadatel šediví a ztrácí vlas (i hlas), program se mění (k lepšímu) a TyjátrFest i amfiteátr, kde se koná, rostou do krásy. Avšak dobrá atmosféra a skvělá zábava zůstávají...

VÝTVARNO

Sloup v zahradě
Je to Sloup. Jakub Sloup. A bude v zahradě. Nečekejte tedy ani solný, ani morový sloup, dokonce ani svislý tyčový nosný prvek či pilíř. On totiž nepostojí. Bude s fotoaparátem pobíhat a zaznamenávat dění TyjátrFestu pro věčné vzpomínky. Umí se ale také zatoulat třeba do přírody a zachytit objektivem zajímavé detaily. A jelikož sloup jest v poloze vertikální, i výstava jeho fotografií v plenéru bude podobné kouzlo skrývat.

Nytekk Tattoo
Prezentace prací taterského salonu Nytekk Tattoo je zaměřena na tradiční i moderní techniky tetování. Návštěvníci a zájemci mají možnost nechat se potetovat technikou hand poke přímo na festivalu, méně odvážným předkreslí originální návrh přímo na kůži.

PRODUKCE

Václav Veselý | zakladatel, ředitel a dramaturg
Eva Bicanová | administrace, ekonomika
Martin Koudelka | jevištní mistr
Pavel Kubelka, Ondřej Krejčík, Jan Kristián Fišera | stavby, koordinace
Pavel Bečán | mistr zvuku a světel
Iva Pilcerová, Martin Betuštiak | prodej vstupenek a suvenýrů
Daniel Dvořák a Martina Tůmová | catering
Renata Vindušková, Tomáš Vinduška | servis, asistence
Jakub Sloup, Tereza Velímská | filmový záznam, fotodokumentace