TYJÁTRFEST

TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Mladé Boleslavi, Pardubic, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Brna, Olomouce, Zlína a odjinud. Své místo tu mají také hudebníci, výtvarníci, filmaři a umělci řemesla kejklířského, žonglérského, siláckého, kouzelnického, ohňového a všelikého jiného. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Železný Zekon, Miluška Voborníková a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

DIVADLA

Divadlo Jesličky Josefa Tejkla, Hradec Králové: KUPÉ STORY

Student filozofie. Studentka Chemie. Recividista. Jedno kupé. Komplikované vztahy mezi muži a ženami. Znásilnění. Tunel..
Hořká komedie o cestě vlakem v režii Josefa Jana Kopeckého.
Hrají: Petr Matyáš Cibulka, Kateřina Burešová, Jaroslav Pokorný, Tereza Vodochodská, Vojtěch Vodochodský.

Divadlo Tyjátro naMolo, Zlín: MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH

"Kde si můžete někoho najít? Kde se lidé nejčastěji potkávají? V hospodě? V tělocvičně? Supermarketu? Blbost! Pokud jste si někoho nenašli ještě před promocí, oženíte se nejspíš s nějakou krávou z práce." . . . Pravda nebo lež? Můj romantický příběh vypráví o dvou lidech, kteří spolu stráví noc. Užili si ji nebo to nestálo za nic? Těžko říct, vnímání muže a ženy se totiž trošku liší... A jak to s Amy a Tomem dopadne? Skončí tenhle tak trochu jiný romantický příběh autora D. C. Jacksona svatbou jako hollywoodský trhák?
Hrají: Petr Vaněk, Niky Hauerlandová, Míša Vrbová, Aneta Bačíková, Jana Hvozdenská, Jullien Kamhalová.

Divadlo Do Houslí, Brno: Jeden za všechny!
Pravda o třech mušketýrech, kteří byli čtyři.
Divadlo Do Houslí letos spojilo síly s legendárním Túlavým divadlem z Trnavy. A tak vás na Kaňku čeká velký česko-slovenský zážitek! Společně vám odvypráví příběh tří mušketýrů tak, jak se skutečně stal a nezabrání jim v tom ani fakt, že mají k dispozici pouze pět herců, z toho dvě ženy. Na jevišti budou chybět koně, davové scény i šermířské souboje, protože jedinou zbraní hlavních hrdinů bude ostře nabroušený kord humoru.
Scénář a režie: Michaela Doleželová, Jakub Nvota a Roman Vencl
Hrají: Michaela Doleželová, Hana Briešťanská, Roman Vencl, Jakub Nvota a Števo Martinovič.

MUZIKA

Flašinetář
Martin Štěpánek se svou hrací skříňkou uvítá každého, kdo se přiblíží bráně úvodního večera letošního TyjátrFestu. Repertoár má pestrý; zahraje vám písně veselé i vážné, historické i novodobé, vánoční i vojenské... A protože si říká flašinetář – veterán, možná si společně zanotujeme i známou písničku z filmu Tři veteráni: Není nutno, není mutno, aby bylo přímo veseloooo .. :) .. Ovšem nemít srdce – to vadí!

Tam Tam Orchestra & Batucada
Brazilská bubenická show. Orchestr složený z bubeníků a perkusistů, který určitě nepřeslechnete ani nepřehlédnete! Nabije vás energií pocházející ze slunných oblastí Brazílie, ale také celé jižní Ameriky, Kuby i Afriky. Viděli jste je v přímých televizních přenosech z Českých Lvů a Miss, hráli v Egyptě, v Řecku, v Monaku a v neposlední řadě také na EXPO 2010 v Číně. V roce 201 vystupovali na zahajovacím ceremoniálu Super Poháru UEFA. A v roce 2014? Na zahajovacím ceremoniálu 15.TyjátrFestu :)

Forbidden fruit
Legenda českého živě hraného hip-hopu. Její frontman Henry D je znám z mnoha hiphopových projektů. Tento raper žijící v Česku od roku 1981 pochází z africké Zambie a kapelu založil spolu s Vojtou Peřinou, kytaristou cross-overových skupin 90. let. Skupina se stylově drží old school rapových postupů s příměsí jazzu a funku. V její produkci naleznete i několik reggae a dancehall skladeb.

Dark Spell
Historie kapely Dark Spell začíná v létě roku 2005, kdy si v obci Běrunice tři kluci bez hudebních zkušeností v hospodě řekli, že by nebylo špatný začít na něco hrát a založit kapelu... Rok 2014 a milé ohlédnutí za příjemnými a divácky úspěšnými koncerty. Gothic metal z pomezí Středních a Východních Čech zavítá na TyjátrFest po nedávné účasti na festivalech Rock for People a TPCA Beat fest.

Terezie Palková Bergmannová
Vystudovala pražskou konzervatoř - obor klavír a brněnskou JAMU - činoherní herectví. Prošla několika divadly: Divadlem AHA!, Polárka, 7 a půl, Husa na provázku a Západočeským divadlem v Chebu. V pražském divadle Archa se podílela na představení Grimm Grimm v režii Mina Tanaky. V prosinci 2005 mělo v pražském divadle Rubín premiéru její autorské představení Na měsíčním srpku, se kterým pak hostovala v Brně, Chebu, a ve Vídni. Od roku 2008 pracuje také jako zdravotní klaunka. V listopadu 2009 vydala své debutové CD "Pif haf mňau" a v březnu vyšlo její druhé CD "Moje první tango".

Marcela Březinová
Umělecká dráha české zpěvačky začala v roce 1980 na pěvecké soutěži talentů v Jihlavě, kde získala Stříbrný řetěz. Následně se stala členkou OK Bandu. V roce 1991 zpívala na palubě zaoceánské lodi v kapele, kterou tvořil zpěvák Lešek Semelka, saxofonista Jirka Šíma nebo Slávek Janda. Po roce 1992 se sporadicky objevovala i v televizních zábavných pořadech a nazpívala řadu vlastních CD. V roce 2004 se odstěhovala do vesničky Vysoká u Kutné Hory. Vyučuje zpěv na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Mezi její úspěšné žáky, kteří se dnes uplatňují na prknech karlínského hudebního divadla, nebo v pražském Divadle Broadway, lze třeba jmenovat Veroniku Stýblovou, známou se SuperStar.

Marcel Kříž
Čáslavský bluesman a samorost, tvořící trýznivé litanie, kytarista s prachmizerným stylem, zpěvák spíš vyjící a skřehotající, hráč na foukací harmoniku samorostlý a samotář úspěšně se vyhýbající třpytivě mámivým neonům popularity. V jeho písních lze najít stopy blues, jazzu, minimalismu a garážového rocku, texty kombinují vlivy surrealismu a beat generation. S básníkem J.H.Krchovským vystupuje v projektu Krchovský Kříž, společně s hlukotvůrcem Tomášem Vtípilem (DG307, film Pouta) natočil album Buskers Burlesquers.


Cémtézékom

Cimbálová muzika s osobitým cigánským stylem hraje lidové písničky už přes dvě desetiletí. Romský styl je prodchnut celou produkcí kapely. V jejich podání neuslyšíte tradiční lidovou hudbu, ale lidovky zahrané jinak, s temperamentem a cigánskou harmonií. V roce 2014 reprezentovali Českou republiku na mezinárodním festivalu romské hudby Khamoro v Praze. Avšak "Veseláá je dědináá" .. " nebo "Po potoce chodila.." zaznějí určitě! :)

Kůzle Hu.Sou
Obyčejná myška ze stodoly se seznámí s PC myší a všem vypráví neuvěřitelné příběhy. Ale je vhodné všechno sdělovat na internetu? Zaposlouchejte se s námi do písniček hudebního souboru Divadélka Kůzle Hu.Sou, které doprovázejí zajímavé vyprávění herců a muzikantů na CD, které si můžete z TyjátrFestu odnést... A věřte, že nakonec všechno dobře dopadne.
Účinkují: František a Silvie Pokorní, Dušan Lapáček, Jiří Matoušek, Petr Krejčí, Jan Rýznar a Václav Veselý j.h.

ZÁBAVA

Kejklíř Vojta Vrtek
Pokud spojíte žonglérské a artistické umění s malým kouskem muzikanta a hlavně velkým kusem člověka, měl by vám z toho spojení vyrůst velice zajímavý umělec, v tomto případě se ovšem na svět vyklubal úplně obyčejný komediant, klaun a kejklíř. O co se vlastně snaží? Přobavit diváka, hned potom sebe. Co k tomu používá? Bohatý kontakt s publikem, jednokolky, chůdy, kuželky, diabola, balóny, devilsticky, nože, hořící louče, srpy, pánvičky, vajíčka, loutky na chůdách, košťata, slepice, ohnivé tyče, trumpetu, buben, lano, koně a nočník.

Štěpánka Šaškovičová
Nikdy prý neví, co o sobě říct. "Jsem prostě taková normální máma od dětí, co blbne na tyči a občas vyhraje nějakou tu medaili," tvrdí skromně mistryně České republiky v Pole dance z roku 2012. Ohebná jako proutek, strčí si nohy za krk, udělá šňůru, pověsí se hlavou dolů a to vše svede na tyči!

Kaira Sabah
Její první setkání s orientálním tancem se uskutečnilo po roce 2000. Zkušenosti tehdy získávala od své první učitelky Lenky, poté se hodně naučila od skvělé lektorky Mily el-Kral, absolvovala výuku u známých tanečnic Adly el Chambelik, Lizy Vegrové, úžasné Shereen a dalších. Své taneční umění prezentuje sama, ve dvojici s dvoumetrovou hadí kolegyní a nebo se svou taneční skupinou.

Klaun Roberto
Kubánec Julio Castaňeda Rodríguez žije a vystupuje od roku 1990 v Evropě pod uměleckým jménem Roberto. Říká, že není nic krásnějšího, než vykouzlit na dětské tváři smích. A samozřejmě i na tváři dospělých, protože i dospěláky kouzla a klauni vracejí do dětských let. Během vystoupení uvidíte spoustu kouzel, žonglování, klaunování, modelování figurek z balonků, společně si také zatancujeme. Celé představení se nese v duchu "comedy magic". Garantujieme vám skvělou zábavu!

VÝTVARNO

Carving show
Jan Hajný je odborníkem v kategorii kuchařké artistiky. Specializuje se na Sushi Live, carving - dekorativní vyřezávání do ovoce a zeleniny, tesání ledových soch, slavnostní tabule a food styling v oblasti reklamy. Při své práci využívá zkušenosti z třináctiletého působení v cateringové společnosti a také z účastí na mnoha gastronomických soutěžích. Podařilo se mu získat nejedno ocenění (mimo jiné též zlato na IKA 2008 – Světová kuchařská olympiáda). Od roku 2011 je členem Czech Slovak carving team.

FILM

TYJÁTRFEST VE FILMU
Záznam festivalové atmosféry a programu z let 2008 od filmařů Pavla Kučery, 2011 od Martina Fína a 2013 od Jakuba Sloupa. Uvidíte, jak diváci i účinkující stárnou, pořadatel starostmi šediví, program se mění (k lepšímu), TyjátrFest roste do krásy .. avšak dobrá atmosféra a skvělá zábava zůstávají .. Připoměňte si před stříbrným plátnem vzpomínky, které vám nikdo nevezme ;)

REGUEL
Nezávislá epická komedie Petra Havlíčka s desítkami amatérských herců nejen z Kutnohorska.. Zapomeňte na svět, jak ho znáte! Jen pár lidí přežilo 3. světovou válku. A ti co přežili, postavili svůj nový svět a kulturu na mocných artefaktech - videohrách, které jejich klanům dodávají sílu.. Hrají: Zdeněk Zvěřina, Martin Levý, Aiko Novák, Lucie Špačková, Ondřej Soukup, Marie Havlíčková, Jiří Kalina a mnoho dalších.

SHORT.FILM.FEST
Malý festival krátkých amatérských filmů, které oslovily nejen diváky, ale také uspěly před porotami různých soutěží.. Uvidíte snímky GUGA (Jaroslav Beran), I FILM JE VĚDA (Petr Havlíček) HAPPY FROM KUTNA HORA, DĚSNĚNÍ, LUPIČÍKŮV ŠTĚDRÝ DEN, CHILD BEER CHALLENGE, TAJEMSTVÍ OPUŠTĚNÉHO PODKROVÍ, TICHÁ PROSBA (Jakub Sloup a Tylova herecká škola Václava Veselého) a další ..

 

PRODUKCE
Václav Veselý autor, ředitel a dramaturg
Eva Bicanová administrace, ekonomika
Martin Koudelka jevištní mistr
Karel Houdek mistr zvuku a světel
Iva Pilcerová prodej vstupenek a suvenýrů
Daniel Dvořák a Martina Tůmová asistence a catering
Jakub Sloup filmový záznam, fotodokumentace
Aiko Novák, Tomáš Vinduška, Ondřej Krejčík, Renata Vindušková stavby, koordinace, servis