TYJÁTRFEST

TyjátrFest vznikl v roce 2000 z původně zahradní narozeninové slavnosti Václava Veselého. Open air festival se těší velké oblibě lidí z umělecké branže i publika z různých koutů Čech a Moravy. Na scéně TyjátrFestu již excelovala divadla z Mladé Boleslavi, Pardubic, Kutné Hory, Turnova, Zruče nad Sázavou, Českých Budějovic, Prahy, Brna, Olomouce, Zlína i slovenské Trnavy. Své místo tu mají také hudebníci, výtvarníci, filmaři a umělci řemesla kejklířského, žonglérského, siláckého, kouzelnického, ohňového a všelikého jiného. V historii festivalu v programu nechyběli ani umělci zvučných jmen: Anna Polívková, Marcela Březinová, Petr Jablonský, Železný Zekon, Miluška Voborníková a další. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

DIVADLA

Divadlo Na vísce Hořovice: COMMEDIA FINITA
Komedie Viktorie Hradské o jedné zpěvačce. "Umění naše je leskem padajících meteorů, věčnost není mu dána. Snad proto, že víc než jiné - pro okamžik – strhává a že stromy do nebe vyrůst nemohou a nedovedou. Spokojme se tedy okamžiky našeho poslání a buďme vděčni osudu, dovolí-li nám po desetiletí býti tím, čím býti toužíme." Ema Destinová, 1921.
Hrají: Placenou společnici a uklízečku - Kateřina Hasmanová, učitelku zpěvu a komornou - Helena Kreisingerová. Režie: Slávka Hozová

Divadlo Neškvor Zruč nad Sázavou:
NEŽERTE CLINTONA EASTWOODA
Malé a divácky oblíbené divadlo se po delší době vrací na pódium TyjátrFestu s nejhranějším kusem a s malým překvapením k tomu v komedii o ztrátě a nalezení. Televizní moderátor Ctibor Tlačítko a majitel stavební firmy Petr Palec trpí po dopravní nehodě ztrátou krátkodobé paměti. Nevědí nic, ale začínají vědět něco, co by raději nevěděli.
Hrají: Pavel Jecelín, Ondřej Hampl.

Túlavé divadlo Trnava:
HAMLET alebo NÁLEZ LEBKY
Úspešná komédia Jakuba Nvotu, ktorá vychádza zo známej drámy Hamlet. Túlavé divadlo však tento príbeh podáva naozaj originálne, s obrovskou dávkou humoru a množstvom improvizácií. Je to unikátna verzia najslávnejšej Shakespearovej hry. Je to už niekoľkoročne známa komediálna klasika Túlavého divadla!
Dalo by sa povedať, že sa jedná už o kultovú komédiu.
Réžia: Jakub Nvota. Hrajú: J.Nvota, Š.Richtárech, L.Hurajova / Z.Kyzeková, Š.Martinovič, P.Buocik / K.Mikulčík

Ozvěny Mime festu: FOLK YOU
Komická pantomima s prvky folklóru. Autorský příběh reflektující problematiku lidovosti a její tradice v dnešní době. Představení ukazuje na dvou příbězích tradiční způsoby života, které v moderní době podlehly globalizaci a technickému vývoji.
Režie: Radim Vizváry, Anton Eliaš
Hrají: Barbora Debnárová/Anna Kukuczková/Valéria Radzová, Anton Eliaš, Lukáš Šimon/Radim Vizváry 
Sound - design: Matouš Hejl
Pohybová spolupráce: Andrej Mišejka
Kostýmy: Slovenské združenie Limbora.

Divadlo Do Houslí Brno: KRÁLOVNY
Kde je humor, je i naděje. Autorský tandem Doleželová & Vencl připravil skutečnou lahůdku - tragikomedii, která během uplynulých dvou sezón doslova dobyla celou Moravu, účastnila se prestižního Grand Festivalu Smíchu v Pardubicích a na svém kontě má přes čtyřicet vyprodaných repríz. Lázeňský pokoj možná nevypadá jako vhodné místo pro komedii, ale opak je pravdou. Tři ženy, které se na něm sejdou, byly v nedávné době vystaveny zlomovým životním okamžikům a teď stojí před nelehkým úkolem – naučit se žít své nové životy. A je to právě humor, který drží člověka nad vodou v těch nejtěžších chvílích a pomáhá mu zdolávat i ty nejhorší překážky.
Scénář a režie: Michaela Doleželová & Roman Vencl.
Hrají: Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová.

Ozvěny Mime festu: PŠT!
Pásmo krátkých příběhů probouzejících fantazii, u kterých se budete smát i plakat. Zjistíte, že příběhy beze slov dokážou sdělit víc, než sáhodlouhé texty nebo řečené projevy. Představení tak boří hranice nejen mezi národnostmi, jazyky a věkovými skupinami, ale i mezi naší fantazií a realitou jedenadvacátého století. V představení PŠT! uvidíte autorské kousky odrážející dění dnešní společnosti, které tvůrci neustále obměňují.
Koncept, dramaturgie, kostýmy: kolektiv MIME PRAGUE
Supervize: Radim Vizváry

Divadlo Bořivoj Praha: DVA KAŠPAŘI
Mezi dvěma kašpary (Jojo a Bobo) dochází ke konfliktům, protože oba většinou chtějí totéž. Ale přes veškeré potíže se vždy usmíří, mají se rádi a zůstávají přáteli. Inspirací bylo lidové jarmareční divadlo. Jde především o situační humor a maňáskovou nadsázku pro jednání obou postav. Kašpaři si mohou dovolit cokoli, pokud zůstávají i přes určitou "drsnost" projevu (hůl jako rekvizita jim není cizí) v oboustranném laskavém vztahu.
Hrají: Marcela Šiková a Mirka Vydrová.

MUZIKA

Štěpán Kojan / Keks
Více než třicet let působí na české hudební scéně kapela Keks z Benešovska, příznačná svou jedinečnou melodičností a texty, které početné skupině skalních příznivců i náhodným posluchačům připomínají všední i nevšední každodenní starosti a radosti. Největšími hity jsou bezpochyby písně Víš, Nářez, Proč holky pláčou, Zelená, Tráva, Mejdan. I po více než třech dekádách je značný zájem fanoušků a pořadatelů o koncerty této populární kapely. Zajímavé bylo především loňské společné turné s plzeňskou kapelou Turbo.

Franc Alpa
Zlínská HappyCabaretPunková kapela hrající k tanci a poslechu koktejl popu, punku, ska, post rocku, kuku i lidové písně a trošku i funky a to vše v ryze autorské tvorbě s českými podprahovými texty. Zda zazní i oblíbená skladba jednoho z členů kapely Marka Příkazkého, kterou skalní příznivci TyjátrFestu důverně znají, o tom se přijďte přesvědčit sami.

Michal Karban & Markéta Kubištová
Akordeonista Michal a houslistka Markéta jsou kamarádi z plzeňské konzervatoře. Dohromady je dal zájem o podobné hudební žánry (lidová hudba, staropražské písničky, tvorba Suchého, Šlitra, Voskovce, Wericha, ale i světové evergreeny). Markéta překvapí nejen svou spontánní hrou na housle, ale zahraje i na trubku.

BlazyQuarte
Čáslavská parta muzikantů, hrající ve složení Tomáš Blahák (zpěv), Adam Novotný (baskytara), David Nykodým (klávesy) a Michal Vacek (bicí), vychází především z jazzu, funku, ale cizí jim není ani tanečnější hudba, jako je drum and bass. Také milují věci od podlahy. Z interpretů jsou to Red hot chili peppers, Rage against the machine nebo klasika Deep purple, Pink floyd a hlavně The Doors. Kapela vznikla v roce 2008.

Freddie Mercury revival
Pozváním legendárního muzikanta a zpěváka Freddieho Mercuryho v podání Pavla Böhma na hudební pódium TyjátrFestu vracíme lidem světovou legendu. Při jeho vystoupení si tak můžete nejen zavzpomínat, ale i zazpívat nejznámější hity kapely Queen - We are the champions, Radio ga ga, I want to break free, A kind of magic...

ZÁBAVA

Bubble show a mistr bublin Matěj Kodeš
Profesionální bublinář, který patří mezi světovou bublinářskou špičku, což zaručuje vysokou kvalitu vystoupení a show světové úrovně. Dokáže nadchnout dětské i dospělé publikum.
Za svoji kariéru nasbíral nespočet světových rekordů, které jsou zapsány v databázích Guinness World Records, Elite World Records a Agentury Dobrý den. V poslední době měl příležitost předvést své umění například v Kataru, Kuvajtu, Rusku, Indii, Estonsku, Holandsku, Hong Kongu, Šanghaji, Rakousku, na Maltě...

Cyklotrialová exhibice
Ukázka cyklotrialu, cyklistické disciplíny, ve které je cílem projet vytyčenou trať a vyrovnat se s překážkami pomocí speciálního jízdního kola bez dotyku jezdce se zemí.
Vystoupí: Marek Bělovský, výherce Českého poháru v cyklotrialu v kategorii Expert, aktuálně jezdec kategorie Elite, účastník Světového a Evropského poháru a člen české cyklotrialové reprezentace. Tomuto sportu se věnuje 13 let.
Michael Kesl, který se cyklotrialu aktivně věnuje 10 let a je také účastníkem Českého poháru. Michael se zaměřuje především na "street" ježdění. Oba jezdci jsou členy teamu BIKESTOCK.

Petr Jablonský
Známý televizní bavič bavil spolužáky už na základní škole. Od té doby má na kontě řadu úspěchů. Tehdy ve škole si Petr Jablonský založil s kamarádem komediální duo, které napodobovalo scénky známých osobností. Dnes je známý z televizních obrazovek a všelijakých pořadů, kde to srší humorem. Dokáže perfektně napodobit hlas i vystupování kdekoho, od známých politiků, po herce a další umělce. Koho přivítáme na letošním TyjátrFestu? Přijede současný i bývalý prezident? A co Petra Buzková, Karel Schwarzenberg? Dorazí Halina Pavlovská či Luděk Sobota, anebo Bolek Polívka?

Magic Alex
Profesionální kouzelník, mág a iluzionista nabízí podívanou, která vás zaujme svojí dokonalostí, napětím a přehlídkou skvělých iluzí, kouzel a magického umění. "Je příjemné diváky kolem sebe uvádět v úžas a moment překvapení, vykouzlit u nich úsměv na rtech nebo trochu strachu v očích. Ne nadarmo se říká, že ruce kouzelníka musejí být rychlejší než oči diváka," říká účastník soutěží Česko Slovensko má talent a Talentmánia a těší se, že vám bude moci vykouzlit pár příjemných okamžiků plných kouzelných překvapení a také úsměv na tváři.

Sáša a Váša
Pojďte se s námi vrátit do dětství, do dob, kdy každý z nás o něčem snil, kdy kouzla a pohádky byly pro nás vším a my díky nim mohli být čímkoliv a kdekoliv. Objevme znovu tento nekonečný svět fantazie a zábavy a dopřejme sobě a svým dětem to o čem jsme jako malí snili. Proměňme sny v realitu a pojďme si společně užívat dětský smích. Během vystoupení uvidíte spoustu kouzel, žonglování, klaunování, modelování figurek z balonků, společně si také zatancujeme. Celé představení se nese v duchu "comedy magic".

VÝTVARNO

Andrej Németh: Dřevořezby v plenéru
Jeho karma mu jako základ dala schopnost vyjadřovat se prostřednictvím hlíny skla či dřeva. Plastiky a dřevořezby, ať v komorní nebo monumentální podobě, velmi citlivě vyjadřují umělcovo krédo, ve kterém je symbolika a básnické vyjádření jejím základem.
I když jsou některé jeho práce inspirovány historickými a náboženskými motivy, je umělcem, ze kterého vyzařuje kladný náboj, který je také přítomný v jeho díle. Významnější výstavy realizoval v Polsku, Japonsku, Itálii, Maďarsku, Rakousku, na Ukrajině, Slovensku a v České republice. Je držitelem celé řady mezinárodních ocenění.

FILM

ZTRACENÁ
Tajemný příběh o věcech mezi Nebem a Zemí. Dívka se při táborové hře setká se vzpomínkami na svou maminku a ocitne se v podobné situaci, jako ona, když se snaží zachránit lidský život. Snímek získal 2.místo v krajské a čestné uznání v národní soutěži Český videosalon.

PAN X
Tajný plán milenců na likvidaci manžela se poněkud zamotá. Temný snímek z lesa, kde číhá smrt.

PYŽÁMKO
Zfilmovaný text hereckého monologu, v němž hraje pyžamo hlavní roli.

KROCAN NA WHISKY
Nechat si poradit od snaživého kamaráda s receptem na krocana nemusí dopadnout nejlíp – především pro něho!

GUGA
Mentálně zaostalý chlapec Guga žije velmi samotářský život. Jeho jediným společníkem je fena Maruška, pro kterou by nasadil i život. Přesto, že Guga nikoho neobtěžuje a snaží se ostatním vyhýbat, je šikanován od svého okolí. Dostává se do nepříjemné situace. Snímek je držitelem několika ocenění.

SIROTEK
Film zanese diváka do 19. století a vypráví o malém sirotkovi Damiánovi, krerý pomocí své kouzelné píštaly dokáže zázraky. Vítězný snímek krajského i národního kola Český videosalon.

DAY Z
Krátký fan film na téma Day-z! Tvůrci dali do jeho tvorby svůj čas a zombifikovaná srdce. A taky jednu známou post-apokalyptickou lokaci.

BIKINI WARFARE
Hezká koťátka, krásné členky ozbrojeného komanda a jeden neškodnej zoo-terorista v krátkém filmu.

I FILM JE VĚDA
Soutěžní spot o Cenu Neuron Prima ZOOM představuje hravou formou několik vědních oborů a poukazuje na to, že i vytvořit kvalitní video je složitá záležitost.

PRODUKCE
Václav Veselý autor, ředitel a dramaturg
Eva Bicanová administrace, ekonomika
Martin Koudelka jevištní mistr
Karel Houdek mistr zvuku a světel
Iva Pilcerová prodej vstupenek a suvenýrů
Daniel Dvořák a Martina Tůmová catering
Jakub Sloup filmový záznam, fotodokumentace
Aiko Novák, Tomáš Vinduška, Kristýna Zemanová stavby, koordinace, servis